0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Zakup usługi wykorzystanej w firmie i prywatnie – jak odliczyć VAT?

W artykule omawiamy problematykę odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku gdy u przedsiębiorców wystąpi zakup usługi wykorzystanej w firmie i prywatnie. Wyjaśniamy, kiedy przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT od takich wydatków!

3 czerwca 2024

Podatek VAT

Motorower i motocykl w firmie – jak odliczać VAT?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli Twoja branża na to pozwala, możesz wykorzystywać motorower lub motocykl w firmie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak odliczyć podatek VAT od kosztów związanych z jego eksploatacją!

3 czerwca 2024

Podatek VAT

Otrzymanie zaliczki a metoda kasowa w VAT - status małego podatnika

Status małego podatnika VAT uprawnia podmiot do stosowania metody kasowej w ramach rozliczenia. Kogo można nazwać małym podatnikiem? Czym charakteryzuje się otrzymanie zaliczki a metoda kasowa w VAT? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedź na te pytania!

31 maja 2024

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2024 roku a usługi księgowe

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT wynosi 200 000 zł wartości sprzedaży. Co ważne, należy pamiętać, że zwolnienie podmiotowe z VAT nadal nie jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Czy zwolnienie podmiotowe z VAT obejmuje usługi księgowe? Sprawdź!

30 maja 2024

Podatek VAT

Jak należy wykazać najem prywatny w JPK?

Czy ze względu na to, że najem prywatny na gruncie podatku VAT jest traktowany analogicznie jak najem prowadzony w ramach pozarolniczej działalności zachodzi konieczność wykazywania go w JPK? Jeżeli tak to jak wykazać najem prywatny w JPK? Sprawdź!

29 maja 2024

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT - komu przysługuje?

Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność ma obowiązek rejestracji do VAT, bowiem może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Sprawdź w artykule, czym jest zwolnienie podmiotowe z VAT i kto może z niego skorzystać!

29 maja 2024

Podatek VAT

Brak stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce a KSeF

Przepisy dotyczące momentu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur ulegają zmianie. Czy w sytuacji, gdy u podatnika występuje brak stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce będzie on zobowiązany do korzystania z KSeF? Sprawdź!

28 maja 2024

Podatek VAT

Limit zwolnienia z VAT przy wznowieniu działalności

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca podjął decyzję o zawieszeniu działalności. Musi jednak wiedzieć, jak wznowienie działalności wpływa na limit zwolnienia z VAT. Przedstawiamy, jak ustalić limit zwolnienia z VAT przy wznowieniu działalności!

28 maja 2024

Podatek VAT

Fundacja rodzinna jako podatnik podatku VAT - czy to konieczne?

Fundacja rodzinna dopiero od niedawna funkcjonuje w polskim porządku prawnym, stąd wokół niej pojawia się wiele wątpliwości. Czy wiesz, czy fundacja rodzinna może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? Wyjaśniamy w artykule!

27 maja 2024

Podatek VAT

Faktura za hotel lub restaurację - kiedy można odliczyć VAT?

Zdarza się, że przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności wyjeżdżają na kilkudniowe delegacje, czy też szkolenia i nocują w hotelach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy faktura za hotel lub restaurację uprawnia do odliczenia podatku VAT!

27 maja 2024

Podatek VAT

Usługa wykonana w Polsce dla kontrahenta unijnego - stawka VAT

Aby rozliczyć prawidłowo VAT należny z usługi dla kontrahenta zagranicznego, konieczne jest prawidłowe ustalenie miejsca świadczenia tej usługi. Dowiedz się, jak powinna zostać opodatkowana usługa wykonana w Polsce dla kontrahenta unijnego!

24 maja 2024

Podatek VAT

Faktura zaliczkowa a rejestry VAT i KPiR

W jaki sposób należy ująć w rozliczeniach otrzymane i zapłacone zaliczki? Czy faktura zaliczkowa ujmowana jest w KPiR czy tylko w rejestrach VAT? Jak ująć w rozliczeniach zwrot wpłaconej zaliczki? Dowiedz się więcej na temat faktury zaliczkowej!

24 maja 2024

Podatek VAT

Zwolnienie przedmiotowe z VAT - usługi medyczne, edukacyjne, finansowe

Wśród zwolnień z opodatkowania VAT można wyróżnić zwolnienie przedmiotowe, które przysługuje w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Zwolnione z podatku VAT są usługi medyczne, edukacyjne i finansowe. Więcej informacji na ten temat w artykule!

23 maja 2024

Podatek VAT

Zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE - jak rozliczyć?

Dokonując transakcji wewnątrzwspólnotowych należy pamiętać o ich prawidłowym rozliczeniu na gruncie podatku VAT. Dowiedz się, w jaki sposób należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE oraz jak wnioskować o zwrot VAT na VAT-REF!

22 maja 2024

Podatek VAT

Wniosek o zwrot nadpłaty z faktury korygującej - wzór

Sprzedawca w razie skorygowania zakresu przeprowadzonej transakcji zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Jeśli faktura korygująca jest in minus może powstać nadpłata. Pobierz darmowy wniosek o zwrot nadpłaty z faktury korygującej!

21 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów