0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Nowe zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia wg dyrektywy UE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE musi zostać wdrożona w przepisach krajowych w 2024 roku. Obejmuje ona nowe zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia. Dowiedz się, jakie zmiany szykuje w tym zakresie r

3 czerwca 2024

Prawo pracy

Utrata zdolności do pracy przez pracownika - co się z tym wiąże?

Utrata zdolności do pracy przez pracownika może nieść ze sobą różne konsekwencje. Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z taką osobą? Jak należy postąpić w kwestii wynagrodzenia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły omawianego tematu!

3 czerwca 2024

Prawo pracy

Zmiany w wynagrodzeniu pracowników młodocianych

Zatrudnienie pracownika młodocianego może nastąpić na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Jakie w 2024 roku zajdą zmiany w wynagrodzeniu pracowników młodocianych? Dowiedz się!

3 czerwca 2024

Prawo pracy

Przejęcie obowiązków płatnika a PIT-11 i PIT-4R

Przepisy zapewniają ciągłość realizacji obowiązków w przypadku zmian organizacyjnych polegających na przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Przejęcie obowiązków płatnika podatku wiąże się z szeregiem obowiązków dla nowego płatnika. Poznaj je!

3 czerwca 2024

Prawo pracy

Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę - przykłady orzecznictwa

Wypowiedzenie umowy to jedna z podstawowych metod zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Czy przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę są określone w przepisach i jak powinny być sformułowane? Dowiedz się więcej z artykułu!

31 maja 2024

Prawo pracy

Gdzie należy odprowadzać składki pracownika pracującego zdalnie z innego kraju?

Pracownik zdalny może zamieszkiwać i świadczyć pracę zdalną pracodawcy w innym kraju. Problematyczne może okazać się jedynie to, gdzie powinny być w takiej sytuacji odprowadzane składki pracownika pracującego zdalnie z innego kraju. Sprawdź!

31 maja 2024

Prawo pracy

Regulamin pracy - kiedy należy go utworzyć?

Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników i więcej, ma obowiązek utworzyć i wprowadzić regulamin pracy. To wewnątrzzakładowy dokument, określający organizację i porządek w firmie. Dowiedz się, co dokładnie powinien zawierać taki dokument.

31 maja 2024

Prawo pracy

Praca w dniu wolnym a uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia

Praca w dniu wolnym jest sytuacją coraz częściej spotykaną. Jest ona wymuszana przez sytuację na rynku pracy. Dowiedz się, jakie obowiązki ciążą wówczas na zatrudnionym oraz jakie rekompensaty można uzyskać! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 maja 2024

Prawo pracy

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, ale również osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o zasiłek? Ile wynosi jego wysokość? Przeczytaj i sprawdź!

29 maja 2024

Prawo pracy

Normy czasu pracy osoby zatrudnionej na część etatu

Kodeks pracy określa normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na cały etat. Z kolei dla pracowników pracujących na część etatu, normy czasu pracy powinny być pomniejszone proporcjonalnie. Przeczytaj i sprawdź, jak je wyliczyć!

29 maja 2024

Prawo pracy

Młodociani pracownicy a obowiązek płacenia składek ZUS w 2024

Przedsiębiorco pamiętaj, że zatrudnianie młodocianych pracowników związane jest z wieloma obostrzeniami ponieważ są oni chronieni przed szkodliwymi warunkami pracy! Przeczytaj i sprawdź, czy młodociani pracownicy generują obowiązek zapłaty składek ZUS!

29 maja 2024

Prawo pracy

Dokumenty na koniec umowy dla zleceniobiorcy

Kodeks pracy wyraźnie określa jakie dokumenty powinien otrzymać pracownik po zakończeniu zatrudnienia. Jednak jakie dokumenty na koniec umowy dla zleceniobiorcy powinien przygotować zleceniodawca? Czy istnieją wytyczne w tym zakresie? Sprawdź!

28 maja 2024

Prawo pracy

Ewidencja czasu pracy – obowiązek pracodawcy

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy i w jakiej formie należy ją prowadzić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

27 maja 2024

Prawo pracy

Kto i kiedy musi sporządzić protokół powypadkowy?

Wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych, muszą zostać dokładnie przeanalizowane. Do tego służy protokół powypadkowy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na jego temat!

27 maja 2024

Prawo pracy

Zatrudnienie u dwóch pracodawców a urlop wypoczynkowy

Równoległe zatrudnienie u dwóch pracodawców powoduje, że pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy odrębnie z każdego stosunku pracy. Jeżeli kolejne zatrudnienie miało miejsce w trakcie roku, urlop nalicza się proporcjonalnie. Przeczytaj o tym!

27 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów