0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Wynagrodzenie chorobowe, gdy zwolnienie lekarskie przypada na weekend

Jak prawidłowo ustalić wynagrodzenie chorobowe? Czy w przypadku gdy miała miejsce przerwa w korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego, ponieważ przypadło ono na weekend należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

15 maja 2024

Prawo pracy

Okulary dla pracownika - zwrot kosztów a przychód

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej. Do takowych należą okulary dla pracownika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej, na temat obowiązku zapewnienia pracownikom okularów!

15 maja 2024

Prawo pracy

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

15 maja 2024

Prawo pracy

Nieprawidłowe zwolnienie pracownika a prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy – komu przysługuje?

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługuje pracownikowi, który został przywrócony do pracy w wyniku orzeczenia sądu pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej kiedy jeszcze przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

14 maja 2024

Prawo pracy

Zwolnienie z PIT dla młodych – których dochodów nie dotyczy?

Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje zwolnienie z PIT dla młodych do 26. roku życia. Czy wszystkie dochody uzyskane przez osobę do 26. roku życia są zwolnione z PIT? Jakie dochody nie podlegają zwolnieniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

14 maja 2024

Prawo pracy

Składka zdrowotna a zawieszenie działalności – podstawy prawne

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Dowiedz się, jak wygląda składka zdrowotna a zawieszenie działalności.

14 maja 2024

Prawo pracy

Ustalenie stanu zatrudnienia, w tym zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Czy występują różne metody obliczania stanu zatrudnienia? Jak wygląda ustalenie stanu zatrudnienia na potrzeby GUS, PFRON. ZFŚS czy ubezpieczenia chorobowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat stanu zatrudnienia!

13 maja 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - podstawowe informacje

Umowa o pracę na czas określony charakteryzuje się konkretną datą zakończenia obowiązywania umowy. Niekiedy może jednak pojawić się potrzeba jej rozwiązania. Sprawdź, kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony!

13 maja 2024

Prawo pracy

Jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia?

3-dniowy okres wypowiedzenia to najkrótszy ustawowy okres, w którym może rozwiązać się umowa o pracę. Dotyczy on wyłącznie umów na okres próbny, jeśli ich czas trwania nie przekracza 2 tygodni. Sprawdź, jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia!

13 maja 2024

Prawo pracy

Święto przypadające w sobotę a dzień wolny za pracę – co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia?

Zdarzają się przypadki, kiedy święto przypada w sobotę, było tak np. 6 stycznia 2024 roku. Jak rozliczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę i co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia? Odpowiedź w poniższym tekście.

10 maja 2024

Prawo pracy

Czy za L4 na urlopie wychowawczym należy się zasiłek?

Kiedy za L4 na urlopie wychowawczym można otrzymać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy? Czy gdy urodzi się dziecko na urlopie wychowawczym, wówczas ma się prawo do zasiłku macierzyńskiego? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!

10 maja 2024

Prawo pracy

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego skutkuje objęcie wynagrodzenia wyższym podatkiem. Sprawdź, z czym wiąże się przekroczenie pierwszego progu podatkowego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy zapłaci się wyższy podatek!

10 maja 2024

Prawo pracy

Równoważny czas pracy - ile dni pod rząd może pracować pracownik?

W każdej firmie mogą występować różne systemy czasu pracy. Równoważny czas pracy pozwala na pracę powyżej 8 godzin dziennie. Jak rozliczać taki system czasu pracy? Czy mogą wystąpić nadgodziny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

9 maja 2024

Prawo pracy

Likwidacja działalności - kiedy rozwiązać umowy z pracownikami?

Przedsiębiorca, w przypadku likwidacji działalności, powinien rozwiązać umowę o pracę ze wszystkimi pracownikami. Z jaką datą należy wręczyć pracownikom wypowiedzenie? Czy rozwiązanie umowy i likwidacja działalności powinny zbiegać się w czasie? Sprawdź!

9 maja 2024

Prawo pracy

Świadectwo szkolne a staż pracy

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar tego urlopu zależy od stażu zatrudnienia, w tym także okresów nauki. Sprawdź, jak świadectwo szkolne wpływa na staż pracy!

9 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów