0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Podatek VAT z tytułu najmu - wszystko co warto wiedzieć

Jakie kryteria muszą zostać spełnione aby odliczyć podatek VAT z tytułu najmu? Czy obowiązek podatkowy uzależniony jest od terminu wystawienia faktury? Dowiedz się, co zrobić w przypadku gdy za świadczoną usługę najmu nie została wystawiona faktura.

7 czerwca 2024

Podatek VAT

Refaktura - jakie elementy musi zawierać?

Prowadząc działalność gospodarczą, zdarza się, że podatnik będzie chciał obciążyć swojego klienta poniesionymi przez siebie kosztami. W tym celu powinien on wystawić refakturę. Czym jest refaktura i jakie są zasady jej wystawiania? Odpowiedź w artykule!

6 czerwca 2024

Podatek VAT

WNT w trakcie zawieszenia działalności - obowiązki podatkowe

Niekiedy przedsiębiorca w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej jest zobowiązany do dokonania pewnych transakcji. Czy wiesz, jak rozliczyć import usług i WNT w trakcie zawieszenia działalności? Czy należy składać plik JPK V7? Wyjaśniamy!

6 czerwca 2024

Podatek VAT

Wystawienie dwóch faktur o tym samym numerze z uwzględnieniem KSeF – co zrobić?

W wyniku pomyłki może wyniknąć sytuacja, podczas której zajdzie wystawienie dwóch faktur o tym samym numerze. Przy fakturowaniu obowiązkowe jest zachowanie chronologicznej numeracji. Jak rozwiązać ten problem? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

4 czerwca 2024

Podatek VAT

Wystawienie faktur i zasady z tym związane

Czy wiesz, jakie dane powinna zawierać faktura VAT lub faktura bez VAT, a jakie korekta? Kto ma obowiązek wystawiania faktur VAT i w ilu egzemplarzach powinny być one sporządzone? Przeczytaj i sprawdź, jak powinno wyglądać poprawne wystawienie faktur!

4 czerwca 2024

Podatek VAT

Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?

Gdy w pliku przesłanym do Ministerstwa Finansów pojawią się pomyłki czy błędy, konieczna jest korekta JPK. Dowiedz się, jak naprawić błąd w Jednolitym Pliku Kontrolnym i z jakimi karami trzeba się liczyć gdy urząd pierwszy wykryje nieprawidłowości!

4 czerwca 2024

Podatek VAT

WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość

Czy wiesz, na czym polega WSTO i jak ustalić miejsce opodatkowania takiej transakcji? Dowiedz się, czym jest wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość i jak wystawiać faktury w ramach procedury VAT OSS aby rozliczyć się z podatku VAT!

4 czerwca 2024

Podatek VAT

Zakup usługi wykorzystanej w firmie i prywatnie – jak odliczyć VAT?

W artykule omawiamy problematykę odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku gdy u przedsiębiorców wystąpi zakup usługi wykorzystanej w firmie i prywatnie. Wyjaśniamy, kiedy przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT od takich wydatków!

3 czerwca 2024

Podatek VAT

Motorower i motocykl w firmie – jak odliczać VAT?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli Twoja branża na to pozwala, możesz wykorzystywać motorower lub motocykl w firmie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak odliczyć podatek VAT od kosztów związanych z jego eksploatacją!

3 czerwca 2024

Podatek VAT

Otrzymanie zaliczki a metoda kasowa w VAT - status małego podatnika

Status małego podatnika VAT uprawnia podmiot do stosowania metody kasowej w ramach rozliczenia. Kogo można nazwać małym podatnikiem? Czym charakteryzuje się otrzymanie zaliczki a metoda kasowa w VAT? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedź na te pytania!

31 maja 2024

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2024 roku a usługi księgowe

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT wynosi 200 000 zł wartości sprzedaży. Co ważne, należy pamiętać, że zwolnienie podmiotowe z VAT nadal nie jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Czy zwolnienie podmiotowe z VAT obejmuje usługi księgowe? Sprawdź!

30 maja 2024

Podatek VAT

Jak należy wykazać najem prywatny w JPK?

Czy ze względu na to, że najem prywatny na gruncie podatku VAT jest traktowany analogicznie jak najem prowadzony w ramach pozarolniczej działalności zachodzi konieczność wykazywania go w JPK? Jeżeli tak to jak wykazać najem prywatny w JPK? Sprawdź!

29 maja 2024

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT - komu przysługuje?

Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność ma obowiązek rejestracji do VAT, bowiem może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Sprawdź w artykule, czym jest zwolnienie podmiotowe z VAT i kto może z niego skorzystać!

29 maja 2024

Podatek VAT

Brak stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce a KSeF

Przepisy dotyczące momentu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur ulegają zmianie. Czy w sytuacji, gdy u podatnika występuje brak stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce będzie on zobowiązany do korzystania z KSeF? Sprawdź!

28 maja 2024

Podatek VAT

Limit zwolnienia z VAT przy wznowieniu działalności

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca podjął decyzję o zawieszeniu działalności. Musi jednak wiedzieć, jak wznowienie działalności wpływa na limit zwolnienia z VAT. Przedstawiamy, jak ustalić limit zwolnienia z VAT przy wznowieniu działalności!

28 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów